کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین
, ,

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین فردی است که در رابطه با تغذیه آگاهی دارد . او از دانش خود برای کمک به افراد در تصمیم گیری درباره روش زندگی و تغذیه شان استفاده می کند.

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین

کارشناس تغذیه با دادن اطلاعات و مشاوره درباره ارتباط غذا به سلامت روحی و جسمی، به ترویج تندرستی در جامعه می خواهد پرداخت.

اگر شما به علم تغذیه علاقه‌مندید و دوست دارید به دیگران در داشتن جسم و روحی سالم کمک کنید، این شغل می تواند برای شما شغل مناسبی باشد.

انسان برای ادامه زندگی خود نیازمند غذا است. خوردن یکی از نیازهای ذاتی بشر می باشد. داشتن تغذیه مناسب به طول عمر و سلامت روحی و جسمی افراد کمک زیادی را خواهد کرد. علم تغذیه افراد را در رسیدن به یک تغذیه مناسب کمک میکند.

رژیم‌ درمانی‌، اصول‌ و اساس علم‌ تغذیه‌، ارزش‌ مواد غذایی‌ و نحوه‌ تغذیه‌ درست از موارد مهم در علم تغذیه است. رژیم‌ درمانی‌ نیز نوع‌ رژیم‌ غذایی‌ مورد نیاز در بیماری‌های‌ مختلف‌ را مشخص‌ خواهد کرد. اصول‌ علم‌ تغذیه‌ ارزیابی میکند که‌ چه‌ فرآیندی‌ روی‌ مواد غذایی‌ خورده‌ شده‌ انجام‌ می‌گیرد تا به وسیله بدن جذب و یا دفع گردد.

ارزش مواد غذایی، میزان ویتامین ها، املاح و دیگر مواد مفید درون خوراکی ها را تعیین میکند و آنها را از نظر ارزش غذایی طبقه بندی خواهد کرد. رسیدن به یک برنامه غذایی مناسب را شاید بتوان هدف اصلی علم تغذیه به شمار آورد.

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی کیست

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین برای گروه هایی از مردم اعم از کودکان، میانسالان، بیماران، افراد چاق و لاغر متناسب با شرایط  و نیاز آنها برنامه غذایی تهیه می کند. او برای آنها مشخص میکند از چه نوع مواد غذایی و به چه میزان روزانه مصرف کنند.

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین که در مکان هایی مانند کارخانجات صنایع غذایی مشغول به کار می شوند، از دانش تغذیه خود در فرآیند ساخت و تولید مواد غذایی استفاده می کنند.

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین باید به علم تغذیه کاملا آشنا باشد و از آخرین اطلاعات و دستاوردهای این زمینه آگاه باشد. او باید در کنار داشتن مهارت های ارتباطی خوب، تاحدی با روانشناسی افراد آشنایی داشته باشد تا بتواند رفتار و برخورد مناسبی با مراجعان داشته و متناسب با وضعیت جسمی و روحی آنها، برنامه و رژیم غذایی شان را تهیه کند.

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین که در استخدام بیمارستان، شرکت یا کارخانه ای اقدام میکنند، به صورت  تمام وقت معمولا مشغول به کار هستند. در مورد آنهایی که به صورت مستقل بوده و دفتر مشاور تغذیه (مطب) دارند، تعیین ساعات کاری بر عهده خود متخصصان میباشند.

در ادامه اطلاعات کاملی در ارابطه با وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و شیوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین ارائه خواهد شد.

وظایف کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین

وظایف کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین

ارائه برنامه های غذایی مناسب به مراجعان
ارزیابی اثرات برنامه های غذایی و تغییر آنها در صورت نیاز
صحبت کردن و انگیزه دادن به مراجعین برای دنبال کردن برنامه های غذایی شان
تشخیص مشکلات تغذیه ای که در جامعه وجود دارد
تهیه برنامه های اجرایی برای از بین بردن مشکلات تغذیه در جامعه
ارائه دستورالعمل و برنامه جهت افزایش ارزش غذایی مواد خوراکی

آگاهی از جدیدترین اطلاعات در زمینه مربوط
داشتن مهارت مورد نیاز شغل کارشناس تغذیه
علاقه زیاد به تغذیه و سلامت افراد جامعه
دانش کافی در رابطه با اثر رژیم های غذایی مختلف روی سلامت
مهارت ها و دانش ارتباطی مناسب
توانایی توضیح و آموزش مبحث های مختلف به همه افراد در هر سطحی
داشتن صبر و حوصله و ایجاد انگیزه در افراد برای تغییر عادات غذایی و دنبال کردن رژیم غذایی
داشتن انعطاف پذیری در کار (با هر فردی متناسب با شرایط و وضعیت او برخورد کند)
داشتن طرز تفکری بدون هر نوع پیش داوری
آشنایی با روانشناسی افراد را دارا باشد
مسئولیت پذیر باشد

فرصت های شغلی و بازار کار کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین می تواند در درمانگاه ها، بیمارستان ها، مراکز تحقیقاتی، کارخانجات تولید مواد غذایی و … استخدام  گردد. او می تواند کارهایی همچون تهیه رژیم برای ورزشکاران در باشگاه های ورزشی و کارگران در کارخانه ها را تنظیم نماید. با داشتن سرمایه، تجربه و شرایط مورد نیاز می تواند به صورت مستقل دفتر مشاوره تغذیه راه اندازی کند.

آمار دقیقی از شرایط بازارکار و استخدام متخصصان تغذیه در کشور در دسترس نیست. با توجه به زیاد شدن اهمیت و ارزش تغذیه و تاثیر آن بر سلامت افراد، مسایل مربوط به درمان چاقی و لاغری، لزوم رعایت رژیم های غذایی در بیماران و … برای افراد مختلف جامعه پیش بینی می شود بازارکار خوبی پیش روی متخصصان تغذیه باشد.

درآمد کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین

اطلاعات دقیقی در رابطه با میزان درآمد متخصصان تغذیه در کشور در دسترس نمی باشد. آن دسته از این متخصصان که در بخش های دولتی استخدام شده اند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند.

محاسبه حقوق و مزایا در قانون مدیریت خدمات کشوری

آنهایی نیز که در بخش خصوصی فعالیت دارند، با توجه به سطح تحصیلاتشان، میزان تجربه، مهارت و کیفیت کار شان، درآمدهای متفاوتی را خواهند داشت.

شخصیت های مناسب کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین

شخصیت های مناسب کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی مانند ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علاقه ها، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر شخصی باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی افراد است.

شناخت صحیح شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافیمیباشد. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارا میباشد حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر تفاوت هایی دارند .

به صورت کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی متفاوت در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام نمود که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که انجام شده تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر میپسندند و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

 

نقش کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در قزوین چون بر مواردی همچون کمبود مواد مغذی و چالش های تغذیه ایی پیش روی افرادحاطه دارد ،می تواند بر مبنای علاقه وعادت های غذایی که مراجعین دارند ، رژیم خاصی را  در عین  سالم بودن  به آنان ارائه دهد و اگر بیمار در موقعیت های خاصی مانند سفر قرار گرفت و از آنجا که حفظ رژیم در مسافرت کار سختی است ، کارشناس تغذیه ورژیم درمانی در قزوین راهنمایی های لازم را در این خصوص به بیمار می دهد.

کارشناس تغذیه ورژیم درمانی درقزوین

کارشنای تغذیه ورژیم درمانی در قزوین  قادر است  علاوه بر افراد عادی ،برای بیماران خاص همچون بیماران دیابتی، بیماران قلبی و حتی خانم های باردار، رژیم غذایی مناسبی ارائه دهد. بهترین متخصص تغذیه ، انگیزه لازم برای شروع رژیم را به بیمار می دهد و تاثیر رژیم غذایی بر روی سلامتی جسمی و روحی بیمار را پیگیری می کند وهمواره تلاشش این است تا روند درمان و رژیم بیمار، بهترین نتیجه برای او داشته باشد

 

 

 

 

کارشناس تغذیه ورژیم درمانی  چه نوع رژیم های غذایی را ارائه می دهد

بهترین متخصص تغذیه خوب  باید به تمامی رده های  سنی کودکان  و میانسالان، همینطور افراد چاق  لاغر رژیم   رژیم غذایی متناسب با وضعیت وشرایط جسمانی  هر فرد ارائه دهد بهترین کارشناس تغذیه می تواند این رژیم هر به بیماران خود  ارائه می دهد :

-انواع رژیم چاقی

-انواع رژیم لاغری

– رژیم مخصوص بانوان بعد از زایمان

-رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری

-رژیم غذایی برای  مسن و کودکان

 

-رژیم غذایی برای افرادی که پوکی استخوان دارند

-رژیم غذایی برای درمان بیماری های گوارشی

-رژیم غذاییبرای کنترل حساسیت و آلرژی

-رژیم غذایی  برای افراد ورزشکار

کارشنای تغذیه ورژیم درمانی در قزوین

انتخاب کارشناس تغذیه ورژیم درمانی در قزوین

امروزه افرادی که متخصص تغذیه نیستند درامر مشاوره تغدیه دخالت می کنند به عنوان مثال مربیان باشگاهای ورزشی و بدنسازی و یا گروهی از پزشکان که در این زمینه تخصص و دانش کافی را  ندارند و سعی می کنند با هر گونه روشی وزن مراجعه کننده را کم کنند وصدمات زیادی سلامت افراد وارد می کنند .

بنابراین سعی کنید درانتخابکارشناس تغذیه ورزیم درمانی در قزوین  همیشه دقت کنید و به این نکته دقت کنید که متخصص تغذیه باید مدارک مورد تایید وزارت بهداشت و نظام پزشکی رابرای دادن مشاوره تغذیه دارا باشد.

 

تحصیلات لازم برای کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

همان گونه که می دانیم بیشتر افراد متخصص تغذیه تحصیلات مربویط به کار خود را ندارند  و بیشتر از طریق تجربه کار خود این کار را انجام می دهند. به عنوان مثال تعدادی از متخصصان تغذیه، پزشکان عمومی یا متخصص غیرمرتبط هستند.

 

اما در چند سال اخیر متخصصان تغذیه به صورت تخصصی و حرفه ای وارد این شغل شده اند، . متخصص تغذیه در رشته علوم تغذیه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند. البته پزشکان عمومی علاقه مند هم می توانند با گذراندن دوره تخصصی علوم تغذیه، به صورت حرفه ای وارد این شغل شوند.

ناهید سخی پور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − سه =